Αποστολέας Θέμα: Λεωνίδας Ραφτόπουλος: Ο πρώτος φαρμακοποιός της Ραφήνας  (Αναγνώστηκε 1710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Global Moderator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 0
  • -Λαμβάνω: 85
  • Τόπος: Πάτρα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γονείς: Στράτος & Γεωργία Μυτιληναίου/ Πιστικίδου
Λεωνίδας Ραφτόπουλ ος: Ο πρώτος φαρμακοπο ιός της Ραφήνας.

Αρχές καλοκαιρι ού, όταν αρχίσαμε να ψάχνουμε για φωτογραφί ες της παλιάς Ραφήνας, η Αθηνά Λαδοπούλο υ με κάλεσε σπίτι της, να δω και να «πάρω» όσες φωτογραφί ες χρειαζόμα σταν. Ο πατέρας της, ο αείμνηστο ς Πρόδρομος (Μάκης) Λαδόπουλο ς είχε την πολύ καλή συνήθεια (για μας τώρα) να μαζεύει ευλαβικά φωτογραφί ες από ένα κόσμο που έφευγε. Πήρα λοιπόν τον scanner μου (σαρωτή ελληνιστή) και πήγα με χαρά.
Άνοιγε το ένα άλμπουμ μετά το άλλο και ξεπρόβαλα ν μπροστά μας ένα σωρό όμορφες παλιές φωτογραφί ες που κάλυπταν όλα τα θέματα που θα μπορούσα να φανταστώ. Το κτίσιμο της εκκλησίας και του λιμανιού, βόλτες στη Λεωφόρο Φλέμινγκ, παλιά επαγγέλμα τα…
Θησαυρός! Ανάμεσα σε αυτές και ο πρώτος φαρμακοπο ιός της Ραφήνας, για τον οποίο δεν θυμόταν άλλα στοιχεία.

Ο Θανάσης Πιστικίδη ς όμως στο βιβλίο του «Ραφήνα, Ριζώματα, Βιώματα, Παθήματα» το 1985, μεταξύ άλλων στη σελ. 88, αναφέρει: «Την εποχή εκείνη (1928-30) δεξιός ψάλτης ήταν ο δάσκαλος Στρατής Αντωνιάδη και αριστερός, ο Λεωνίδας Ραυτόπουλ ος (ή Ραφτόπουλ ος). Ο Ραφτόπουλ ος, ήταν βοηθός Φαρμακείο υ στη πόλη (φαρμακοτρ ίφτης), εδώ πήρε άδεια φαρμακείο υ κι άνοιξε φαρμακείο στο σπίτι του. Ήταν πάρα πολύ καλός για την εποχή του κι εξυπηρέτη σε τα δύσκολα εκείνα χρόνια πάρα πολύ καλά τον κόσμο».

Στο ΚΑΠΗ, συχνάζει ο εγγονός και συνονόματ ος. Ο Βλαδίμηρο ς Καϊσερλόγ λου μας φέρνει σε επαφή. Τον συναντάμε ένα πρωινό με την Αθηνά. Επιβεβαιώ νει ότι είναι ο παππούς του και ότι το φαρμακείο ήταν στο σπίτι του στην οδό Δαβάκη Πίνδου. Μας διηγείται ότι έτρεχε σε όλα τα περιστατι κά που τον φωνάζανε είτε αυτά είχαν να κάνουν με ανθρώπους είτε με ζώα. Η ζωή ήταν σκληρή και έπρεπε όλοι να βοηθούν όπως μπορούσαν, ειδικά όταν είχαν το αίσθημα της ευθύνης και της αλληλεγγύ ης. Διαπίστωσ α ότι πολλοί τον θυμούνται με θαυμασμό.

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη από την Αθηνά που ξέχασα να γράψω στη φωτογραφί α ότι ανήκει στην οικογένει ας της. Το έχω ήδη διορθώσει!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Μέλος
  • *
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 0
  • -Λαμβάνω: 0
  • Τόπος: Ραφηνα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 0
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λεωνίδας Ραφτόπουλος: Ο πρώτος φαρμακοποιός της Ραφήνας
« Απάντηση #1 στις: 20 Δεκέμβριος 2020, 03:47:47 μμ »
Ο Λεωνίδας Ραφτόπουλ ος ηταν αδελφός του παπού  μου του Π ετρου Ραφτόπουλ ου και αδελφός των Βόυλγαρη που εγκαταστά θηκαν στη Ν. Τρίγλια Χαλκιδική ς. Εγώ προέκυψα "Ραπτοπουλ ου" από λάθος της τότε ληξιάρχου της κοινότητα ς Ραφήνας. Χαίρομαι πολυ που μαθαίνω από συγχωριαν ούς του, οτι ο θείος ο Λεωνίδας ειχε την εκτίμηση τους και την αναγνώρισ η που του άξιζε.

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal