"Στο φόρουμ μας, αναρτούμε ενημερωτικά θέματα, σχετικά με την ιστορία των Τριγλιανών προγόνων μας, για την ενημέρωση σας,
αφήνοντας ταυτόχρονα μία παρακαταθήκη πληροφοριών, για τις επόμενες γενιές."

ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΠΑΣΧΑ

Ξεκίνησε από Αλέκος Κοκκαλάς, 16 Απριλίου 2010, 09:26:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 Μέλη και 1 Επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αλέκος Κοκκαλάς

Αλέκος Κοκκαλάς

ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΠΑΣΧΑ
Πρώτη δημοσίευση στην σελίδα μου στο Fakedooc Τρίτη, 21 Απριλίου 2009 στις 8:33 μ.μ.

Του Κοκκαλά Ν.Αλεξάνδρου
Θυμάμαι το Πάσχα του 1960 , ήταν ένα ξεχωριστό Πάσχα και θα μου μήνη αξέχαστο, γιατί περιμέναμε τους Συχωριανούς μας από την Ραφήνα για να γιορτάσουμε μαζί. Είχε προηγηθεί επίσκεψη των Τριγλιανών την πρωτοχρονιά και είχε συμφωνηθεί το Πάσχα να έλθουν οι Ραφινιώτες.
Από ότι με έλεγε ο πατέρας μου είχαν μαζευτεί στο καφενείο και κανόνισαν όσοι δεν είχαν συγγενείς στην Τρίγλια να τους φιλοξενήσουν άλλα σπίτια, και έτσι κανόνισαν πόσους θα πάρει κάθε σπίτι και ποιούς .Εκτός από οικογένειες ήλθαν και πολλά νέα παιδιά που ήρθαν εκδρομή ,να γνωρισθούνε και να διασκεδάσουν με την τότε νεολαία τις Τρίγλιας.
Όλο το χωριό ήταν χαρούμενο, η περιφορά του επιταφίου η ανάσταση, και ανήμερα του Πάσχα το γλέντι που ακολούθησε στην πλατεία ήταν το κάτι άλλο. Αυτό που θα μου μήνη αξέχαστο είναι ότι την Μ. Παρασκευή βγήκε σε δημοπρασία το κράτημα του Σταυρού κατά την περιφορά (όποιος έδινε την πιο μεγάλη προσφορά σε οκάδες στάρι το οποίο θα έδινε στα αλώνια στην εκκλησία) Θα κρατούσε και τον σταυρό. Η ίδια διαδικασία γινότανε και ανήμερα τις Αναστάσεως στις 11 η ώρα έβγαινε το λάβαρο τις Αναστάσεως για περιφορά στο Χωριό. Ο τελάλης (ο ψαράς) φώναζε ποίος θα προσφέρει περισσότερο σιτάρι για το κράτημα του Αναστάσιμου λαβάρου για την περιφορά μέσα στο χωριό το κράτημα και η προσφορά ανάλογα με την συμφωνία μπορούσε να είναι ένας μέχρι το τέλος η και δεύτερος, (σε αυτές τις συμφωνίες καθοριστικό ρόλο έπαιζε ο Φίακας ο Στέλιος επίτροπος της εκκλησίας επί πολλά χρόνια), ακουγόταν πάλι ο τελάλης που έλεγε το όνομα του δεύτερου στην σειρά και έτσι αρκετοί συχωριανοί κρατούσαν το Αναστάσιμο λάβαρο, το οποίο οι πιστοί το θεωρούσαν καλό για την οικογενειακή τους υγεία αλλά για τα σπαρτά τους και τα ζώα τους. Επί τις ευχέρειας θα παρακαλούσα τον ιερέα του χωριού και την εκκλησιαστική επιτροπή να αναβιώσουν αν γίνεται αυτά τα έθιμα που έφεραν οι παππούδες μας από την Π.Τρίγλια . ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
Από το αρχείο του Κ. Κοκκαλά

Χαρακτηριστικό στιγμιότυπο από εκείνο το γλέντι.

Η Φωτογραφία ειναι απο τα γλέντια του πάσχα του 1960
ΚΟΚΚΑΛΑΣ ΑΛΕΚΟΣ

triglianos - admin foroum

triglianos - admin foroum

Το ΄74 περίπου ή ΄75 είχαμε ανέβει όλη η γειτονιά μου απο την Ραφήνα, στην Τρίγλια και ήταν φανταστικά. Βέβαια ήταν η πρώτη φορά που ήρθα στο χωριό και το αγάπησα πραγματικά.
Μάλιστα στα παιδικά μάτια μου, μου έκανε εντύπωση που τον Οβελία τον έβαζαν στο φούρνο, τουλάχιστον απο όσα είδα τότε.
Καθώς τα μόνα αρνιά στην σούβλα, τα είδα απέναντι απο το σπίτι της μαμής, που έψηναν οι Ραφινιώτες.
Όλοι μαζί, μπορούμε να ενημερώσουμε αυτόν τον χρήσιμο χώρο, ώστε να τον έχουν οι νεώτερες γενιές, ως παρακαταθήκη την ιστορία των προγόνων μας.

Αλλά και να γνωριστούμε, αναπτύσοντας γνωριμίες - φιλίες, ενώνοντας κάθε Τριγλιανό Απόγονο.

Αλέκος Κοκκαλάς

Αλέκος Κοκκαλάς

Παράθεση από: alekostriglia στις 16 Απριλίου 2010, 09:26:31 ΜΜΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΠΑΣΧΑ
Πρώτη δημοσίευση στην σελίδα μου στο Fakedooc Τρίτη, 21 Απριλίου 2009 στις 8:33 μ.μ.

Παίρνω το θάρρος να σας το ξαναθυμίσω γιατί πρέπει να δεθούμε πιο πολύ μεταξύ μας, άλλαξαν οι καιροί.

Του Κοκκαλά Ν.Αλεξάνδρου

Θυμάμαι το Πάσχα του 1960 , ήταν ένα ξεχωριστό Πάσχα και θα μου μήνη αξέχαστο, γιατί περιμέναμε τους Συχωριανούς μας από την Ραφήνα για να γιορτάσουμε μαζί. Είχε προηγηθεί επίσκεψη των Τριγλιανών την πρωτοχρονιά και είχε συμφωνηθεί το Πάσχα να έλθουν οι Ραφινιώτες.
Από ότι με έλεγε ο πατέρας μου είχαν μαζευτεί στο καφενείο και κανόνισαν όσοι δεν είχαν συγγενείς στην Τρίγλια να τους φιλοξενήσουν άλλα σπίτια, και έτσι κανόνισαν πόσους θα πάρει κάθε σπίτι και ποιούς .Εκτός από οικογένειες ήλθαν και πολλά νέα παιδιά που ήρθαν εκδρομή ,να γνωρισθούνε και να διασκεδάσουν με την τότε νεολαία τις Τρίγλιας.
Όλο το χωριό ήταν χαρούμενο, η περιφορά του επιταφίου η ανάσταση, και ανήμερα του Πάσχα το γλέντι που ακολούθησε στην πλατεία ήταν το κάτι άλλο. Αυτό που θα μου μήνη αξέχαστο είναι ότι την Μ. Παρασκευή βγήκε σε δημοπρασία το κράτημα του Σταυρού κατά την περιφορά (όποιος έδινε την πιο μεγάλη προσφορά σε οκάδες στάρι το οποίο θα έδινε στα αλώνια στην εκκλησία) Θα κρατούσε και τον σταυρό. Η ίδια διαδικασία γινότανε και ανήμερα τις Αναστάσεως στις 11 η ώρα έβγαινε το λάβαρο τις Αναστάσεως για περιφορά στο Χωριό.

Στιγμιότυπο Ανάστασης

Ο τελάλης (ο ψαράς) φώναζε ποίος θα προσφέρει περισσότερο σιτάρι για το κράτημα του Αναστάσιμου λαβάρου για την περιφορά μέσα στο χωριό το κράτημα και η προσφορά ανάλογα με την συμφωνία μπορούσε να είναι ένας μέχρι το τέλος η και δεύτερος, (σε αυτές τις συμφωνίες καθοριστικό ρόλο έπαιζε ο Φίακας ο Στέλιος επίτροπος της εκκλησίας επί πολλά χρόνια), ακουγόταν πάλι ο τελάλης που έλεγε το όνομα του δεύτερου στην σειρά και έτσι αρκετοί συχωριανοί κρατούσαν το Αναστάσιμο λάβαρο, το οποίο οι πιστοί το θεωρούσαν καλό για την οικογενειακή τους υγεία αλλά για τα σπαρτά τους και τα ζώα τους. Επί τις ευχέρειας θα παρακαλούσα τον ιερέα του χωριού και την εκκλησιαστική επιτροπή να αναβιώσουν αν γίνεται αυτά τα έθιμα που έφεραν οι παππούδες μας από την Π.Τρίγλια . ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ
Από το αρχείο του Κ. Κοκκαλά

Χαρακτηριστικό στιγμιότυπο από εκείνο το γλέντι.

Η Φωτογραφία ειναι απο τα γλέντια του πάσχα του 1960

ΚΟΚΚΑΛΑΣ ΑΛΕΚΟΣ