Αποστολέας Θέμα: Ρ Α Φ Η Ν Α ΠΑΛΙΕΣ Φ Ω Τ Ο  (Αναγνώστηκε 4173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

alekostriglia

• Επισκέπτης
Ρ Α Φ Η Ν Α ΠΑΛΙΕΣ Φ Ω Τ Ο
« στις: 17 Νοέμβριος 2013, 08:11:42 μμ »
ΚΑΛΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Φίλοι Τριγλιανών
  • *
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 17
  • -Λαμβάνω: 31
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 37
  • Φύλο: Άντρας
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 30 Νοέμβριος 2013, 10:06:16 πμ »
Είναι πολύ όμορφο το βίντεο που ανέβασε ο Αλέκος ο Κοκκαλάς και τον ευχαριστο ύμε πολύ.
Η προσπάθει α του είναι εξαιρετικ ή.

Μόνο μια καλοπροαί ρετη παρατήρησ η θα ήθελα να κάνω.
Έχω την εντύπωση ότι ορισμένες από τις φωτογραφί ες που περιλαμβά νονται στο βίντεο βρέθηκαν κατά την υλοποίηση Προγραμμά των Περιβαλλο ντικής Εκπαίδευσ ης που κάναμε με το 2ο ΤΕΕ Ραφήνας (σχολικό έτος 2006-2007) και του Γενικού Λυκείου Πικερμίου (σχολικό έτος: 2009-2010).
Οι φωτογραφί ες αυτές αποτυπώνο υν κάποια στιγμιότυ πα που συνέβησαν την αποφράδα εκείνη μέρα της 19ης Ιανουαρίο υ 1947, όταν το Ατμόπλοιο "Χειμάρρα" προσέκρου σε στην βραχονησί δα Βερδούγια κοντά στην Αγία Μαρίνα Μαραθώνα. Μια απέραντη τραγωδία εκτυλίχθη κε τόσο κοντά στη Ραφήνα και καταγράφη κε στη συλλογική μνήμη των Ραφηνιωτώ ν.   
Στιγμιότυ πα από όσα διαδραμίσ τηκαν εκείνη τη μέρα στη Ραφήνα καταγράφη σαν σε φιλμ. Ορισμένα από τα αρνητικά των παραπάνω φωτογραφι ών βρέθηκαν σε γνωστό Φωτογραφε ίο της Αθήνας και οι αντιγραφέ ς τους πληρώθηκα ν αδρά στα πλαίσια των προγραμμα τάτων των παραπάνω σχολείων. Φυσικά, τα σχολεία δεν πλήρωσαν τίποτα και το αντίτιμο δόθηκε από μένα προσωπικά, αλλά αυτό φυσικά δεν έχει σημασία. Μέσω αυτών των φωτογραφι ών προσπαθήσ αμε να κάνουμε μια αναπαράστ αση των όσων συνέβησαν στη Ραφήνα μετά το ναυάγιο.

Αυτό που θα έπερεπε, κατά τη γνώμη μου να αναφέρετα ι, είναι ότι ορισμένες από τις φωτογραφί ες που παρουσιάζ ονται προέρχοντ αι από τα Προγράμμα τα Περινβαλλ οντικής Εκπαίδευσ ης του 2ου ΤΕΕ Ραφήνας και του Γενικού Λυκείου Πικερμίου .

alekostriglia

• Επισκέπτης
Απ: Ρ Α Φ Η Ν Α ΠΑΛΙΕΣ Φ Ω Τ Ο
« Απάντηση #2 στις: 06 Δεκέμβριος 2013, 11:03:30 μμ »
Αντώνη γεια σου οι φωτογραφί ες που έβαλα σε αυτό το βίντεο είναι Φώτο που βρήκα από προσωπικά αρχεία Τριγλιανώ ν πολλές με έχουν στείλει από Ραφήνα όπως και εσύ και πρέπει να είναι αυτές που μου έστειλες στις οποίες αναφέρεσα ι να είμαι ειλικρινή ς δεν ξέρω την ιστορία κάθε Φώτο αλλά ούτε λέω ότι είναι και δικίαμου λέγοντας από το (προσωπικό μου αρχείο)

Αυτό που θα έπερεπε, κατά τη γνώμη μου να αναφέρετα ι, είναι ότι ορισμένες από τις φωτογραφί ες που παρουσιάζ ονται προέρχοντ αι από τα Προγράμμα τα Περινβαλλ οντικής Εκπαίδευσ ης του 2ου ΤΕΕ Ραφήνας και του Γενικού Λυκείου Πικερμίου

• Global Moderator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 0
  • -Λαμβάνω: 85
  • Τόπος: Πάτρα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γονείς: Στράτος & Γεωργία Μυτιληναίου/ Πιστικίδου
« Απάντηση #3 στις: 07 Δεκέμβριος 2013, 09:19:46 πμ »
Καλημέρα σας

Κατ' αρχήν πολύ ωραίο το video με τις παλιές φωτογραφί ες. . Είναι όμορφο να βλέπεις τους Θεσσαλονι κείς να βγάζουν φωτογραφί ες στο Παρθενώνα και τους Αθηναίους στο Λευκό Πύργο, όταν επισκεπτό ταν τις αντίστοιχ ες πόλεις!! Έχω και γω μια το 1959, με τη θεία μου, Κατίνα Σαρρή και τα παιδιά της, μπροστά στο Παρθενώνα . Ήταν το “must” της εποχής εκείνης, αλλά (ευτυχώς) και αυτής…
Συγνώμη κ. Αλέκο αλλά θα κάνω μια παρατήρησ η, ο Τούρκικος αμανές, πολύ ωραίος, αλλά δεν ταιριάζει με τα τοπία της Ελλάδας. Σε video για την Κων/πολη θα ήταν θαυμάσια μουσική υπόκρουση .

Πραγματικ ά, ο κόπος να μαζέψετε όλες αυτές τις φωτογραφί ες, να τις ψηφιοποιή σετε και να μας τις κάνετε γνωστές είναι πολύ σημαντικό ς και σας αναγνωρίζ ετε από όλους μας. ‘Όλοι μας ξέρουμε πως τις αποκτήσατ ε και δεν σας παρεξηγεί κανένας.  Σε ένα όμως video που ανεβάζετε στο youtube και το βλέπουν άνθρωποι από όλο τον κόσμο, πρέπει να είσαστε λίγο πιο προσεκτικ ός (για δική σας ασφάλεια). Όταν κάποιος διαβάσεις την ένδειξη «προσωπικό αρχείο» θα νομίσει ότι είναι φωτογραφί ες που τραβήξατε εσείς, ή τέλος πάντων «έχετε τα δικαιώματ α» που λέμε, είναι «περιουσία σας». Αν η φωτογραφί α με το λιμάνι, που είναι πιο πάνω, είναι μια από αυτές που λέει ο Αντώνης, τα πράγματα είναι πιο σοβαρά, γιατί έχει και την υπογραφή σας από κάτω (με κόκκινο μάλιστα).
Ο χαρακτηρι σμός «Συλλογή παλαιών φωτογραφι ών από τον Α. Κοκκαλά» νομίζω ότι είναι πιο σωστό (πραγματικ ά και νομικά) και δεν θα ενοχλεί κανένα.

alekostriglia

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: 10 Δεκέμβριος 2013, 11:00:24 μμ »
ΚΡΙΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚ Α ΜΕ ΤΑ ΝΟΜΙΚΙΣΤΙ ΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΓΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚ Ο ΟΦΕΛΟΣ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΚΑΛΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.

• Global Moderator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 73
  • -Λαμβάνω: 109
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 112
« Απάντηση #5 στις: 11 Δεκέμβριος 2013, 01:44:07 μμ »
      Ο αγαπητός συμπατριώ της αλλά και φίλος, ο Αλέκος Κοκκαλάς, με μεγάλες προσπάθει ες, συγκέντρω σε και εξακολουθ εί να συγκεντρώ νει και να ταξινομεί παλιές φωτογραφί ες τόσο από την αλησμόνητ ή μας πατρίδα, την Τρίγλια, αλλά και από τις πατρίδες που «στεριώσανε» οι Τριγλιανο ί, την Νέα Τρίγλια και την Ραφήνα.  Το έργο του αυτό είναι ανεκτίμητ ο, γιατί διασώζει όλο αυτό το υλικό αλλά και έχει την καλή διάθεση και μας το παρουσιάζ ει ταξινομημ ένο με τον ιδιαίτερο προσωπικό του τρόπο. 

Δεν γνωρίζω αν  «Η Συλλογή παλαιών φωτογραφι ών του Α.Κοκκαλά», αποτελείτ αι από πρωτότυπε ς τυπωμένες φωτογραφί ες ή πρόκειται για ψηφιακά αντίγραφα . Αλλά ακόμα και αν πρόκειται για ψηφιακά αντίγραφα, τον ευχαριστώ που μοιράζετα ι τις φωτογραφί ες αυτές με τους χρήστες της ιστοσελίδ ας και τον παρακαλώ να συνεχίσει να εμπλουτίζ ει με το υλικό τον ιστότοπο των Τριγλιανώ ν.

• Administrator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 135
  • -Λαμβάνω: 19
  • Τόπος: Ραφήνα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 27
« Απάντηση #6 στις: 11 Δεκέμβριος 2013, 03:45:56 μμ »
Απέφυγα να πάρω μέρος στην συζήτηση, μόνο και μόνο γνωρίζοντ ας την ευκολία παρεξήγησ ης που υπήρχε.

Θεωρώ ότι κανένας δεν πρόσβαλε τον Κύριο Αλέκο, αλλά απεναντία ς επαινούν την προσπάθει α του.
Ο φίλος Αντώνης που βοηθάει με τον δικό του τρόπο αρκετά στο φόρουμ αυτό, (έστω κι αν δεν είναι πατριώτης), έκανε μία επισήμανσ η για μία φωτογραφί α με κόστος εφάμιλλο ενός μεσαίου μισθού καλών εποχών, αφού για να έρθει στα χέρια του είχε πληρωθεί. Απλά λοιπόν έχοντας την ίδια "Τρέλα" της φωτογραφί ας με τον Κυρ Αλέκο, του την έδωσε. Το σωστό είναι όταν δημοσιεύε ι κανείς ξένες φωτογραφί ες, να κάνει μία ερώτηση πρώτα ή έστω να κάνει αναφορά στην πηγή των.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ

Η Ευγενία δεν είπε τίποτε περισσότε ρο, από το να προστατεύ σει και τους δύο.
Πριν κάτι μήνες για τον ίδιο σχεδόν λόγο, είχαμε το ίδιο πρόβλημα.

Καλό θα ήταν πριν πάρουμε θέσεις σε τέτοια θέματα, το καλύτερο θα ήταν να τα διαβάζαμε 2 και 3 φορές, ώστε να τα καταλαβαι νουμε καλύτερα.

Ζητώ συγνώμη, διότι είχα δώσει το δικαίωμα στους πατριώτες να επεμβαίνο υν και να διορθώνου ν θέματα που είχαν αναρτήσει με αποτέλεσμ α στο συγκεκριμ ένο θέμα να αφαιρεθεί το βίντεο και νομίζω και από το youtubu.

ΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ Ή ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣ ΊΑΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΟΥ, πέραν των 15 περίπου λεπτών που δίνει το σύστημα.
Όλοι μαζί, μπορούμε να ενημερώσο υμε αυτόν τον χρήσιμο χώρο, ώστε να τον έχουν οι νεώτερες γενιές, ως παρακαταθ ήκη την ιστορία των προγόνων μας.

Αλλά και να γνωριστού με, αναπτύσον τας γνωριμίες - φιλίες, ενώνοντας κάθε Τριγλιανό Απόγονο.

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal