Αποστολέας Θέμα: Σχολιασμός για: ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΕΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΡΙΓΛΙΑΝΩΝ  (Αναγνώστηκε 3674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Τριγλιανός Απόγονος
  • **
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 4
  • -Λαμβάνω: 13
  • Τόπος: Νέα Τρίγλια Χαλκιδική
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 15
  • Φύλο: Άντρας
Στάθη Ελένη υπέρωχα που τα είχες ολα αυτά.
ΚΟΚΚΑΛΑΣ ΑΛΕΚΟΣ

• Τριγλιανός Απόγονος
  • **
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 4
  • -Λαμβάνω: 13
  • Τόπος: Νέα Τρίγλια Χαλκιδική
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 15
Στάθη τι με θύμησες με των άγιο Φανούριο , η μία από της γιαγιές μου ήταν από το Αϊβαλι ήταν μοδίστρα η Αϊβαλία με το όνομα στα λουτρά της Μυτιλήνης, όταν η μητέρα μου ήρθε στη Τρίγλια να παντρευτε ί έφερε προίκα και την μάνα της.
Όταν ήθελα να φάω φανουρόπι τα έκρυβα το ψαλίδι της γιαγιάς μέχρι να τάξη στον άγιο Φανούριο πίτα έλεγε άγιε Φανούριε μου φανέρωσε μου το ψαλίδι μου και  θα σου κάνω πίτα , τότε το ψαλίδι ως δια μαγείας εφανερώνε το.

ΚΟΚΚΑΛΑΣ ΑΛΕΚΟΣ

• Global Moderator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 106
  • -Λαμβάνω: 53
  • Τόπος: Ραφήνα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 65

Αλέκο, γεια χαρά! Σ' ευχαριστο ύμε για τα καλά σου λόγια λόγια. Αξιωθήκατ ε και πήγατε στην παλιά μας πατρίδα. Και του χρόνου, ίσως παρέα και εμείς, μακάρι! Χαιρόμαστ ε για τη δουλειά σου που βλέπουμε. Ευχόμαστε η έκθεση φωτογραφί ας να έχει λαμπρή επιτυχία.
Με αγάπη, Στάθης & Ελένη

• Administrator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 135
  • -Λαμβάνω: 19
  • Τόπος: Ραφήνα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 27
Συγχαρητή ρια και απο εμένα.
Μία πραγματικ ά σπουδαία δουλειά, που ομορφαίνε ι την γενική εικόνα της προσπάθει ας που γίνετε.

Ας γίνει η δουλειά - προσφορά, Στάθη & Ελένης, όπως και του Αλέκου, φανός και για τα υπόλοιπα μέλη, να δραστηριο ποιηθούν με την σειρά τους.
Όλοι μαζί, μπορούμε να ενημερώσο υμε αυτόν τον χρήσιμο χώρο, ώστε να τον έχουν οι νεώτερες γενιές, ως παρακαταθ ήκη την ιστορία των προγόνων μας.

Αλλά και να γνωριστού με, αναπτύσον τας γνωριμίες - φιλίες, ενώνοντας κάθε Τριγλιανό Απόγονο.

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal