Αποστολέας Θέμα: Τα ασημένια κουταλάκια της γιαγιάς  (Αναγνώστηκε 246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Global Moderator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 0
  • -Λαμβάνω: 85
  • Τόπος: Πάτρα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γονείς: Στράτος & Γεωργία Μυτιληναίου/ Πιστικίδου
Τα ασημένια κουταλάκια της γιαγιάς
« στις: 23 Μάιος 2021, 06:19:57 μμ »
Τα ασημένια κουταλάκι α της γιαγιάς

Φαντάζομα ι ότι πολλές έχετε τα ασημένια κουταλάκι α της γιαγιάς σας από την Τρίγλια. Πρόσφατα έμαθα ότι έχουν να μας πουν μια ιστορία Ήρθε η ώρα να τους ρίξουμε μια προσεκτικ ή ματιά και θα μάθουμε τι θέλουν να μας πουν.
Σε μια ανάρτηση του Argyris Chatzimal is, στην ομάδα “The Ottoman-era Heritage of Greece (https://www.facebook.com/groups/128884463816740/permalink/4427072813997862), έμαθα μερικά στοιχεία που καθορίζου ν την εποχή κατασκευή ς και τη γνησιότητ α του ασημιού.

Να υποθέσω ότι τα κουταλάκι α σας, μοιάζουν με το δικό μου!
Απάνω, έχουν, με όμορφα καλλιγραφ ικά γράμματα, το μονόγραμμ α της γιαγιάς μου, Α.Κ., Αναστασία Κολυβίδου (το πατρικό της) και δύο μικρές στρογγυλέ ς σφραγίδες, μια στη μέση και άλλη μία στο κοίλο του κουταλιού .
Η σφραγίδα αυτή λέγεται turga, διαβάζετα ι «τουρἀ» και είναι το μονόγραμμ α του εκάστοτε Σουλτάνου .
Στην πίσω πλευρά του μπράτσου υπάρχει ένα ζικζακωτό χάραγμα το yildirím (αστραπή ή σαχ) που πιστοποιε ί ότι το ασημικό δεν είναι επάργυρο αλλά από συμπαγές ασήμι. Αυτά ίσχυαν μέχρι την ανακήρυξη της τουρκικής δημοκρατί ας το 1923

Ψάχνοντας στο google για τους Μωαμεθανο ύς Σουλτάνου ς, βρήκα ένα κατάλογο, με τα ονόματα τους και τον τουρά του καθενός. Συγκρίνον τας τους, με αυτόν από το κουταλάκι της γιαγιάς μου, είδα ότι μοιάζει με τον τουρά του Μεχμέτ Ε΄, που ήταν Σουλτάνος από τις 27 Απριλίου 1909 έως 3 Ιουλίου 1918. Η γιαγιά μου παντρεύτη κε τις 4 Ιούλιου του 1909, όταν Σουλτάνος ήταν ο Μεχμέτ Ε΄.

Ψάχνοντας στο google για το τι μπορεί να γράφει ο «τουράς» (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC)
βρήκα ένα έγχρωμο βίντεο με τον τουρά του σουλτάνου Μαχμούτ Β' της Οθωμανική ς Αυτοκρατο ρίας. Αξίζει να το δείτε! Κάθε χρωματιστ ή γραμμή είναι και η αντίστοιχ η λέξη (με το ίδιο χρώμα) που υπάρχει στη φωτογραφί α.

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal