Αποστολέας Θέμα: ΚΡΕΟΠΩΛΕΣ- Κασάπης, Κοκκαλάς  (Αναγνώστηκε 3246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Φόρουμ

• Global Moderator
  • Δώστε Συγχαρητήρια
  • -Δώστε: 106
  • -Λαμβάνω: 53
  • Τόπος: Ραφήνα
  • Επιβράβευση του μέλους απο : 65
  • Φύλο: Άντρας
ΚΡΕΟΠΩΛΕΣ- Κασάπης, Κοκκαλάς
« στις: 27 Φεβρουάριος 2010, 12:19:15 μμ »
ΚΡΕΟΠΩΛΕΣ- Κασάπης, Κοκκαλάς

Κασάπης
To Τριγλιανό επώνυμο Κασάπης προέρχετα ι από την τούρκικη λέξη kasap=κρεοπώλης, χασάπης. Είναι  επαγγελμα τικό επώνυμο.
 To κατάστημα του χασάπη λεγόταν κασαπιό ή χασαπιό.
Τα εργαλεία του χασάπη είναι τα χασαπομάχ αιρα (μικρά και μεγάλα και το πιο μεγάλο μαχαίρι το λέγανε μαχαίρα ), ο μπαλτάς (είδος μικρού τσεκουριο ύ με κόψη μεγάλου μήκους) που έκανε το κρέας πολτό, κιμά. Η λέξη κιμάς  προέρχετα ι από το τούρκικο kiyma = το λιανισμέν ο και ψιλοκομμέ νο κρέας. Ο πάγκος κοπής του κρέατος του  χασάπη ήταν ένας μεγάλος κορμός δέντρου (κούτσουρο) με ύψος 0,80-1μ., κομμένος εγκάρσια. Tα τσιγκέλια είναι σιδερένιο ι γάντζοι(άγκιστρα) που στερεώνον ταν στον τοίχο ή στο ταβάνι και χρησιμοπο ιούνταν για το κρέμασμα των κρεάτων.
 Γνωστός είναι ο χασάπικος (κασάπικος) χορός ή το χασάπικο (κασάπικο). Χορός  όμορφος, κυκλικός, γρήγορος και πηδηχτός, όπως είναι ο Πολίτικος χασάπικος . Το χασάπικο (κασάπικο) άρεσε στους  Τριγλιανο ύς και το χόρευαν πολύ. 

Κοκκαλάς

Στην Παλιά Τρίγλια οι χασάπηδες πουλούσαν κρέας χωρίς κόκκαλα, αφαιρούσα ν και  πετούσαν τα κόκκαλα. Ο αείμνηστο ς φίλος Νίκος Κοκκαλάς (1929-2007) από τη Νέα Τρίγλια ανέφερε: «Πρόγονος των Κοκκαλάδω ν στην Παλιά Τρίγλια ήταν χασάπης και πετούσε μ’ ένα τσουβάλι καθημεριν ά τα κόκκαλα σ’ ένα ξερόλακκο . Επειδή τον έβλεπαν να κουβαλάει τα κόκκαλα, έλεγαν «περνάει ο κοκκαλάς», «πέρασε ο κοκκαλάς» και του έμεινε το παρατσούκ λι «Κοκκαλάς», το οποίο τελικά έγινε το επώνυμο Κοκκαλάς».     
Κοκκάλα είναι το μεγεθυντι κό του κόκκαλου, μεγάλο κόκκαλο. Το κόκκαλο προέρχετα ι από το αρχαίο κόκκαλος (οστέον, οστούν). 
O Φαίδων Κουκουλές στο βιβλίο «Βυζαντινών Βίος και Πολιτισμό ς» αναφέρει βυζαντινό επώνυμο Κοκκαλάς: «Κοκκαλάς= ο έξεχοντα οστά έχων».

Επιμέλεια: Στάθης Δημητρακό ς.

Πηγές: 
1. «Ελληνικό λεξικό»- Τεγόπουλο ς – Φυτράκης, Ελευθεροτ υπία 1993.
2.«Λεξικό της Κοινής Νεοελληνι κής», ΑΠΘ, ΙΝΣ (Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυ λλίδη), Θεσσαλονί κη 1998.
3.Κων/νου Ιωαν. Τρυφερούλ η «Ετυμολογική ακτινογρα φία των ονομάτων των Ελλήνων Προέδρων, Πρωθυπουρ γών, Βουλευτών και Ευρωβουλε υτών (1974-1995)», Εκδόσεις Επικαιρότ ητα, Αθήνα 1995.
 4.Ν. Π. Ανδριώτης, «Ετυμολογικό λεξικό της κοινής νεοελληνι κής» Θεσσαλονί κη 1995
5. Ηλία Ι. Κωνσταντί νου,«Λεξικό των Ξένων Λέξεων στην Ελληνική γλώσσα», Εκδόσεις Επικαιρότ ητα 1992.   

alekostriglia

• Επισκέπτης
Απ: ΚΡΕΟΠΩΛΕΣ- Κασάπης, Κοκκαλάς
« Απάντηση #1 στις: 27 Φεβρουάριος 2010, 07:09:14 μμ »
Στάθη ο παππούς μου ο Κοκκαλάς Αλέκος στην Π.Τρίγλια έκανε τον μεσίτη αγοροπωλη σίας ζώων  (τζαμπάζης) και έσφαζε ζώα , δεν έχω ακούσει εάν είχε μαγαζί .Στην Νέα Tρίγλια ξέρω ότι και ο παππούς και ο αδελφός του ο Δημητρός ο (Πρωτοσύγκ ελος) ήταν τζαμπάζηδ ες,
ο παππούς μου τ0 1929 κτυπήθηκε από ένα ταυρή και του έσπασε την σπλύνα, και 40 μέρες πέθανε.

alekostriglia

• Επισκέπτης
Απ: ΚΡΕΟΠΩΛΕΣ- Κασάπης, Κοκκαλάς
« Απάντηση #2 στις: 01 Μάρτιος 2010, 10:03:25 πμ »
Και κάτι άλλο που θυμικά Στάθη, ένα διάστημα όταν ήμουν 7-8 ετών μετά την εκκλησία της Κυριακής πήγαινα
στο κρεοπωλεί ο του Αναστάση του Μαρόπουλο υ δίπλα στο καφενείο του Σαραϊλή και άλεθα κιμά με το χέρι γιατί δεν είχε ρεύμα και για αμοιβή είχε μια σακούλα κόκκαλα τα οποία τα πήγαινα στη μαμά για σούπα, το είχε η μοίρα μου, Κοκκαλάς τη να κάνουμε.   

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal