"Στο φόρουμ μας, αναρτούμε ενημερωτικά θέματα, σχετικά με την ιστορία των Τριγλιανών προγόνων μας, για την ενημέρωση σας,
αφήνοντας ταυτόχρονα μία παρακαταθήκη πληροφοριών, για τις επόμενες γενιές."

Κατάλογος βιβλίων για την Τρίγλια

Ξεκίνησε από Ευγενία Μυτιληναίου, 12 Σεπτεμβρίου 2013, 09:15:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 Μέλη και 1 Επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Ευγενία Μυτιληναίου

Ευγενία Μυτιληναίου

Μια και υπάρχει αυτή η ενότητα στο forum, κάνω την αρχή με  ένα κατάλογο των βιβλίων που έχω υπ' όψη μου, έχουν γραφτεί από παλιούς Τριγλιανούς και αφορούν την Παλιά Τρίγλια, τα προβλήματα της προσφυγιάς και της αρχικής εγκατάστασης στις νέες πατρίδες, Ραφήνα και Ν. Τρίγλια.
Θα παρακαλούσα να συμπληρώσετε με όσα άλλα βιβλία ξέρετε και σεις για να υπάρχει ένας πλήρης κατάλογος.

Τρύφωνας Ε. Ευαγγελίδης
Βρύλλειον-Τρίγλεια, Ιστορική μελέτη από του Ε' αιώνος π.Χ. μέχρι των καθ' ημάς, Αθήνα 1934

Απόστολος Ηρ. Τσίτερ
Τρίγλια του Κυανού Κόλπου Προποντίδος, Ν. Τρίγλια, Χαλκιδικής- Ραφήνα, Αττικής, Θες/νίκη 1979 (Σύλλογος των Απανταχού Τριγλιανών)

Θανάσης Πιστικίδης
1.   Τρίγλια Βιθυνίας, οι χαμένες πατρίδες ΖΟΥΝ, Ραφήνα, Οκτώβρης 1983
2.   Ριζώματα-Βιώματα-Παθήματα, Αληθινές Ιστορίες, Ραφήνα 1985
3.   Πες μας παππού..., Ραφήνα 1986 (Εκδόσεις Δρυμός)
4.   Εσύ δεν πείνασες, Ραφήνα 1987

Σοφία Χρ. Γιαρένη
1.   Η ιστορία μου, Αθήνα 1984 (Εκδόσεις Δρυμός)
2.   Της αγάπης και της προσφυγιάς, 1984
3.   Αναμνήσεις από την Τρίγλια και την Ελλάδα, 1985  (Εκδόσεις Δρυμός)
4.   Της ζωής ο λαβύρινθος, 1989
5.   Της Μ. Ασίας, της Τρίγλιας και της Προσφυγιάς, 1999 (Εκδόσεις Σ. Βασιλόπουλου)
6.     Ιστορία της ζωής μου απ' την Ελλάδα και την Τρίγλια της Μ. Ασίας, 2001 (Εκδόσεις Δ.Κ.)

Εριφύλη Κοντοπούλου (Επιμέλεια)
«Διάφορα» Σημειώσεις του Ηρακλή Α. Τσίτερ, Κων/πολη-Τρίγλια-Σμύρνη, 2006 (ΠΑΚΕΘΡΑ, Ξάνθη)

Αντώνης Κλάψης
Η Τριγλιανή Ανταλλάξιμη Περιουσία, 2007 (Σύλλογος Τριγλιανών Ραφήνας)

Βασίλης Σακελλαρίδης

Βασίλης Σακελλαρίδης

Μου αρέσει πολύ αυτή η πρωτοβουλία σου, Ευγενία. Συμπληρώνω κι εγώ τον κατάλογο:

Σταύρος Δ. Μαργαρίτης
"Τριγλιανά Λοαγραφικά" Από την Παλιά Τρίγλια της Προποντίδας και το ρίζωμα στη Νέα Τρίγλια Χαλκιδικής
Έκδοση : Σύλλογος Απανταχού Τριγλιανών, Θεσσαλονίκη 2002

Λάζαρος Βελισσάρης
Πορεία ζωής.  Έκδοση :Δημοτική βιβλιοθήκη Καβάλας 1988

Αναστάσης Γ. Τακάς
"Ο Μονόλογος" Η επιστολή στο γιο Εκδόσεις Φιλιππότη 1983 

Ελένη Χατζούδη Τούντα
Η ηλιοστάλακτη από το Γιαλί-Τσιφλίκ της Βιθυνίας Έκδοση :Σύλλογος Μικρασιατών Πτολεμαϊδας "Ἡ Μικρἀ Ασία"
Αρχική έκδοση : Εστία 1984

Πρόδρομος (Μάκης) Λαδόπουλος
Τριγλιανοί διάλογοι Εκδοση : Ιδιωτική, Ραφήνα 2012

Μάκης Αποστολάτος

Μάκης Αποστολάτος

Έχω διαβάσει τα δύο πρώτα βιβλία του Θ. Πιστικίδη, δανεικά από τον ξάδελφό μου, που τα αγόρασε από τον ίδιο, και ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτά και άλλα από αυτά που αναφέρονται σ' αυτό το νήμα.

Γνωρίζουν οι προτείνοντες που μπορούν να βρεθούν αυτά τα βιβλία;

triglianos - admin foroum

triglianos - admin foroum

Το μέλος Βασίλης Πιστικίδης και δήμαρχος στην Ραφήνα, είναι ο γιός του συγγραφέα και πλέον αρμόδιος να σας ενημερώσει.
Δεν έχετε, παρά να του στείλετε ένα μήνυμα.
Όλοι μαζί, μπορούμε να ενημερώσουμε αυτόν τον χρήσιμο χώρο, ώστε να τον έχουν οι νεώτερες γενιές, ως παρακαταθήκη την ιστορία των προγόνων μας.

Αλλά και να γνωριστούμε, αναπτύσοντας γνωριμίες - φιλίες, ενώνοντας κάθε Τριγλιανό Απόγονο.

Ευγενία Μυτιληναίου

Ευγενία Μυτιληναίου

Δυστυχώς, δεν υπάρχουν στο εμπόριο. Και εμεις απο φωτοτυπία τα έχουμε.